Anketa
Obsah
Bezplatné semináře
INSPIRACE PRO VÁŠ BYTOVÝ DŮM
28.4. Jihlava
29.4. Plzeň
30.4. České Budějovice
5.5. Praha
6.5. Pardubice
19.5. Ostrava
20.5. Olomouc
21.5. Brno
Semináře jsou realizovány vždy v čase od 9:00-14:00
POZOR: V případě trvajících vládních opatření proti COVID-19, budou semináře přesunuty na jiný termín. Sledujte aktuální informace na webu www.pronasdum.cz
Redakce:
Odběr zpravodaje
Změny v úpravě bytového spoluvlastnictví
Ačkoliv se nové informace v posledních dnech týkají z pochopitelných důvodů převážně koronavirové krize, neměly by nám unikat ani ty „běžné“ novinky, které budou mít také vliv na náš život v budoucnu. V průběhu března prošel Poslaneckou sněmovnou a poté i Senátem návrh zákona, kterým se mění občanský zákoník, zákon o obchodních korporacích a další související zákony, které upravují bydlení v bytových domech. V současné chvíli zákon čeká na podpis prezidenta a vyhlášení ve Sbírce zákonů. Změna, která by měla nabýt účinnosti od 1. července letošního roku, se tak dotkne zejména společenství vlastníků a bytových družstev.
V dnešním článku se podíváme na změny týkající se společenství vlastníků (SV). Novela zákona nepřinesla zásadní revoluci v pohledu na bytové spoluvlastnictví, spíše se snaží o upřesnění dosavadního nejednoznačného výkladu a zakomponování některých postřehů z praxe a rozhodování soudů. I přesto se od července musíme připravit na několik úplných novinek:
Náhradní shromáždění
Nově se zavádí možnost konání náhradního shromáždění. V případě, že to vaše stanovy umožní a na řádně svolaném shromáždění se nesejde usnášeníschopná většina, bude existovat možnost uspořádat náhradní shromáždění. Pro usnášeníschopnost na náhradním shromáždění bude postačující přítomnost vlastníků majících 40 % většinu. Hlasování mimo zasedání, tzv. per rollam, zůstává zachováno.
Převzetí úvěru BD společenstvím
Dále se nově zavádí možnost převzetí závazků bytového družstva, které vplývají z poskytnutí úvěrů na opravu bytového domu společenstvím vlastníků. Za splnění podmínek tedy bude moci společenství vlastníků, které vzniklo převodem bytů z bytového družstva převzít dluh z úvěru tohoto družstva. Bytové družstvo, které už je mnohdy udržováno „při životě“ pouze z formálního hlediska bude moci být zlikvidováno a jeho členové si tak ušetří energii a náklady potřebné k jeho omezenému chodu.
Větší zapojení vlastníků do chodu SVJ
Již nyní mají vlastníci s alespoň čtvrtinou hlasů možnost navrhnout svolání shromáždění nebo shromáždění při nečinnosti výboru svolat sami. Nově se jejich oprávnění rozšiřuje o možnost navrhnout zařazení určité záležitosti do programu shromáždění a nechat o této záležitosti shromáždění rozhodnout.
Jakých dalších témat se novela dotýká:
- změny v prohlášení vlastníka,
- práv a povinností vlastníka (oznamovací povinnost při nájmu jednotky, při zahájení podnikatelské činnosti v jednotce, při plánování stavebních úprav, úprava nahlížení do hospodaření společenství…),
- převodu jednotek a ručení za dluhy,
- podání návrhu na soudem nařízený prodej jednotky,
- povinných náležitostí a formy stanov,
- kompetencí shromáždění,
- hlasování mimo zasedání,
- a jiných.
Nemusíte se bát, určitě vás v tom nenecháme samotné. Informace související se změnou zákona probereme na jarních seminářích a pro naše přidružené členy a zájemce o detailnější pohled na problematiku připravíme samostatný seminář. V tuto chvíli samozřejmě nedokážeme s jistotou říci, jak se současná mimořádná situace vyvine, ale můžeme vám slíbit, že pokud se v jednotlivých městech nepotkáme fyzicky, určitě najdeme jiný vhodný způsob, jak vám všechny novinky a rady předat.
Zůstaňte s námi v kontaktu a sledujte náš web. V příštím článku se budeme zabývat dopady novely zákona o obchodních korporacích na bytová družstva.
Autorka: Eliška Franková, Pro náš dům, z.s.